Správne pestovanie paprík

Publikované 06.08.2013

  • Správne pestovanie paprík

Pestovanie papriky

Papriku poznáme určite všetci a viacerí z nás si sami doma na záhradke papriku pestuje. Máme veľa druhov paprík, rôznych veľkostí, farieb, chutí i pálivosti. Rozličné formy papriky sa pestujú a pochádzajú z tropickej a subtropickej oblasti Ameriky. Koreninová paprika je spravidla pretiahnutá alebo kopijovitá, so vztýčenými alebo prevísajúcimi plody, ktoré sa sfarbujú do červena a niektoré odrody majú veľmi pálivú chuť, napr. chilli-korenie, Cayenne.

 

Zeleninová paprika je hrubostenná, s guľovitými plodmi. Chuť môže byť podľa typu kríženia ostrá, avšak býva spravidla jemná a vo zberovej zrelosti, keď sa plod sfarbuje od zelenej cez žltú alebo žlto škvrnitú do svietivo červenej farby, je chuť dokonca sladká a tak príjemná ako majú napríklad jablká. Jej obsah vitamínov je veľmi vysoký, najmä obsahuje vitamín C a provitamín A. Paprika sa pestuje nielen u nás, ale aj po celej Európe a na mnohých ďalších kontinentoch.

Pôda a výsev papriky

Na pestovanie papriky je vhodná pôda veľmi dobre zásobená živinami a paprika si ju priamo vyžaduje. Bohatý obsah kompostu a hnoja rovnako ako chránená teplá poloha záhonu alebo pareniska a skleníku sú predpokladom  úspechov v pestovaní papriky.

Pri pestovaní papriky je predpestovanie pod sklom bezpodmienečne nutné. Vysievame od začiatku do konca marca pri vysokej teplote, až do 24 C. Teploty pod 20 C vedú k nedokonalému klíčeniu, pričom sa jednotlivé odrody správajú rozdielne a následné pestovanie papriky je potom o to zložitejšie. Semená sa vysievajú do misiek a zakryjú sa slabo zeminou alebo vôbec nie. Doba klíčenia je 10 - 14 dní.Veľmi skoro sa presádzajú do kvetináčov a ďalej sa kultivujú pri svetle.

Výsadba a hnojenie papriky

Výsadbu predpestovanej papriky vykonávame od konca mája do začiatku júna a vysádza sa do voľnej pôdy alebo od konca apríla do skleníka na jeho slnečnú stranu v zmiešanej kultúre s paradajkami alebo uhorkami. Pri pestovaní papriky sa odporúča organické hnojenie, trvalo bohatá ponuka živín rovnako ako zásobovanie vodou bez extrémnych výkyvov sú dôležité, aby nedochádzalo k odpadu kvetov alebo plodov.Pred vysádzaním dávame plné hnojivo a začiatkom júna ešte dávku síranu vápenatoamonného. Ak budeme dodržiavať tieto inštrukcie, nič nám nebráni k jednoduchému pestovanie paprík.

Papriky ošetrujeme zavlažovaním, nikdy ich nenecháme úplne vyschnúť, podľa potreby vedieme na tyčkách. Môže sa ale tiež stať, že naše pestovateľské úspechy pri pestovaní papriky narušia rôzni škodcovia, ako sú vošky alebo pleseň sivá. Proti týmto škodcom využívame štandardné postreky na ničenie hmyzu a plesní.

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár