Pestovanie levandule

Publikované 06.08.2013

  • Pestovanie levandule

Levanduľa úzkolistá

Levanduľa je z čeľade hluchavkovité a pravá levanduľa je typickou obyvateľkou Stredomoria a má za sebou dlhú históriu.Už starým Rimanom bola známa ako prísada do kúpeľov a bola používaná aj proti bolestiam hlavy. Aby si zlepšili vzduch v miestnosti, rozhodil Rimania po podlahe jednoducho trochu levanduľových kvetov. Dnes sa levanduľa pestuje najmä v Provance, a to dokonca veľkoplošne, a spracováva sa pre kozmetické účely,  najmä na prípravu parfumov a mydiel.

Levanduľa je 20 - 60 cm vysoká, plstnatá a voňavá rastlina, s priamymi, bohato rozvetvenými stonkami.Listy sú protistojné, úzko kopijovité, s podvinutým okrajom. Súkvetie je vrcholový klas z papraslenov, zložených zo 6 - 10 krátkostopkatých kvetov. Kvety sú obojaké, súmerné, so zrastenými obalmi. Kalich je päťzubý, s početnými žláznatými chlpami so silicou, koruna slabo dvojpysková, fialová až purpurová. Tyčinky sú dvojmocné. Semenník je vrchný z 2 plodolistov, s 2 puzdrami. Plodom sú 4 lesklé a hladké tvrdky.

 

 

Pestovanie levandule

Pri pestovaní levandule si musíme dať pozor na to, že levanduľa potrebuje veľa slnka a chránené miesto pred vetrom. Vďaka týmto rastovým podmienkam získa levanduľa správnu a plné arómu. Pôda tiež musí obsahovať vápno a musí byť dobre priepustná, skôr suchá než mokrá. Pokiaľ sa rozhodneme pre pestovanie levandule, najlepší čas vysadenia  je na jar, predpestovať ju môžeme aj doma pod sklom a na záhon vysádzame v máji. Dodržiavame spon 50 x 50 cm. Jednoduchšie a rýchlejšie je však kúpiť si hotové mladé rastliny. Občas sú dostupné na trhoch, na záhradníckych výstavách alebo v špecializovaných záhradníctvach. Po odkvitnutí odporúčame rastlinu o jednu tretinu skrátiť, aby sa ďalej rozrastala. Odstrihnuté časti pri pestovaní levandule môžete použiť ako rezne alebo väčšie trsy môžete množiť delením. Za veľmi krutých zím je vhodné zakryť levanduľu čečinou alebo podobným materiálom. Zmrznuté, zaschnuté výhonky špargle na jar odstrihnite.

Doba zberu pri pestovaní levandule je nemenná. Až do doby kvetu je možné zberanie mladých, jemných výhonkov a používať ich ako korenie. Zaujímavejšie sú však kvety. Odstrihávajú sa, akonáhle klas rozkvitol do polovice, potom sa následne vešajú na usušenie a neskôr sa kvety zo stoniek trhajú. Uchovať ich môžete v nepriedušne uzavreté dóze.

 

 

Použitie levandule ako bylinky

Drogou sú nerozvité kvety trhané pri zbere alebo zo zbieraných celých súkvetí po usušení. Droga je jasne fialovomodrá, príjemne korenisto vonia a nahorklo chutí. Najúčinnejšie látky sú v silici. Silica ďalej obsahuje terpineol, borneol, cineol a geraniol.  Pomery jednotlivých zložiek v silici sa líši podľa pôvodu a kultivaru. Určitý liečebný význam pestované levandule môžu mať tiež v droge zistené glykozidy a presnejšie zatiaľ neurčené triesloviny.

Droga levandule pôsobí sedatívne, znižuje trochu krvný tlak a považuje sa za účinné nervinum, ba aj za slabé narkotikum otupujúca vnímanie a tlmiace reflexy. Používa sa v náleve, samotná alebo v čajových zmesiach ako podporné liečivo pri nervovej slabosti, migrénach, predráždenosti, nespavosti, búšenie srdca a rozčúlení.

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár