Pestujte Chilli papričky

Publikované 06.08.2013

  • Pestujte Chilli papričky

Niečo o chilli

Čili paprička je považovaná za exotickú odrodu, ktorú nájdeme v tropických a subtropických častiach sveta. Dnes je rozšírená skoro po celom svete. Darí sa jej v Ázii, ale i v Južnej Amerike, alebo v Afrike. Veľmi známe sú ostré chilli papričky z Mexika. Nie nadarmo sa k vtipom o nich prikresľujú postavám červené hlavy, vypúlené oči a para z uší. Za tento nepriaznivý chvíľkový stav môže látka v nich obsiahnutá. Ide o tzv. kapsaicín, ktorý vyvoláva extrémne pálivý efekt. Ak sa budete niekedy snažiť tento vedľajší účinok zmierniť, tak pomáhajú dva spôsoby. Buď sa napite mlieka alebo si ústa vypláchnite a potom prehltnite alkohol. Kapsaicín sa na tieto látky viaže a rozpúšťa sa v nich, takže pálenie prestane. Chilli papričky sú bohatým zdrojom vitamínu C, B, karoténu, minerálov a ďalších blahodarných látok. Konzumácia ostrého jedlá s prímesou tohto zázraku sa neodporúča ľuďom, ktorí majú podráždený tráviaci trakt a zdravotne poškodené čreva.O chilli papričkách sa vie, že sú v menších dávkach pre ľudský organizmus prijateľnejšie, ako nám známe korenie.

 

 

História chilli papričiek

Chilli papričky sa za dávnych čias v Európe vôbec nevyskytovali. Neboli k nájdeniu nikde, až na novo objavenú Ameriku. Krištof Kolumbus sa pri svojej poznávacej plavbe ocitol v Karibskom mori, kde narazil na prvé chilli papričky vo svojom živote. Ich chuť ho zaujala natoľko, že sa rozhodol ich priviesť do európskych krajín. Sprvu sa pestovali iba v botanických záhradách v tamojšom Španielsku a Portugalsku.Mnísi však našli v ich vzhľade a chuti zaľúbenie a stali sa novodobými objaviteľmi ich kúzla. Zistilo sa, že perfektne nahrádzajú korenie, ktoré sa vo vtedajších časoch veľmi ťažko zháňalo, dokonca fungovalo ako platidlo. Chilli papričky sa ihneď dostali do popredia záujmov. V rokoch 1493 o nich bola spísaná kniha, respektíve o prospešných účinkoch. V Maďarsku ide o národné korenie - papriku.

 

 

Pestujeme chilli papričky

Svetoznáme korenie je tak obľúbené, že si ho ľudia veľmi radi pestujú sami doma. Ide o vysoko adaptívnu rastlinu, ktorá sa nebráni otvorenej záhrade, ani bytu v panelovom dome. Funguje aj ako sympatická dekorácia. Kúpte si semená aj vy a skrášlite si svoje obydlie príjemným živým doplnkom. Prvé plody vám budú robiť radosť ako po vizuálnej stránke, tak aj po chuťovej. Váš jazýček si zmlsne. Ak máte doma semená a nie ste si istí vlastnými zručnosťami v oblasti pestovania, nepanikárte a pozvoľna si prečítajte tento článok, ktorý vám poskytne cenné rady.

 

 

Klíčia nám semená

Pestovanie chilli papričiek je jednoduché a nenáročné, ale musíte sa držať osvedčeného postupu a tým predchádzať nežiaducim vedľajším účinkom. Všetko začína u semien a ich klíčenia. Ideálnou dobou je december, až február, pričom sa doba klíčenia odhaduje na 30 dní. Tu platí jednoduché pravidlo. Čím máte odrodu ostrejšiu, tým dlhšie trvá klíčenie.Môžete si zvoliť štandardný postup s využitím hliny alebo umelú variáciu s navlhčenými papierovými vreckovkami.Akonáhle si všimnete pučania, bezodkladne vložte semienka do vopred pripraveného kvetináča s pôdou. Štartovacou nádobou môže byť plytký kvetináč či sadbovače.

 

 

Chilli papričky rastú

Akonáhle sa dostanete k tomuto kroku, tak sa môžete pochváliť. Naklíčenie a následné opatrovanie semienka ste zvládli na výbornú. Teraz bude nasledovať ďalšia nemenej dôležitá starostlivosť. Nezabudnite umiestniť kvetináčiky na dobre presvetlené miesto. Chilli papričky majú rady slnečné žiarenie a svetlo s tým spojené. Ak nemáte okna na vhodnú stranu a neexistuje akékoľvek riešenie, využite svietidiel LED, ktoré chilli papričkám postačí, avšak aj tu platia niektoré pravidlá. Teplota nesmie prekročiť 18 ° Celzia, ani pod ňu rapídne klesnúť. Tu buďte opatrní pri osvetľovaní LED svietidlami, ktoré vyžarujú konštantné teplo. Dodržujte dostatočnú vzdialenosť a pohybujte sa v rozmedzí od 5 - 25 cm podľa typu žiarivky.

 

 

Presádzanie a polievanie chilli papričiek

Pestovanie chilli papričiek je nenáročnou záležitosťou a zvládne ju naozaj aj pestovateľ amatér. Nepresádzajtechilli papričky, pokiaľ nie sú dostatočne silné, mohli by ste narušiť ich správny rast a oslabiť ich imunitu. So skleníkom narastá aj bezstarostnosť o papričky samotné. Akonáhle pestujete v tomto záhradnom útvare, tak vás nijako nemusia trápiť jarné mrazíky. Dbajte na dostatočnú závlahu. Chilli papričky sú veľmi náchylné na nedostatok vody. Na svete je evidovaných vyše 4 000 druhov čili papričiek.

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár