Zdravé klíčky a výhonky

Publikované 06.08.2013

  • Zdravé klíčky a výhonky

 Zdravé klíčky a výhonky

Klíčky a výhonky sú výborným prostriedkom k tomu, ako si aj v zime a za rozumnú cenu obstarať dostatok prírodných vitamínov a minerálnych látok. Zima je totiž obdobie, v ktorom sa v našich supermarketoch a obchodoch objavuje ovocie a zelenina z ďalekých krajín. Táto zelenina a ovocie je však drahá a často nie najlepšej kvality. Výhonky a klíčky si však môže za zlomok prostriedkov vypestovať každý sám napríklad na okennom parapete. Výhonky tak môžu byť k dispozícii k priamemu a okamžitú konzumáciu. Klíčky  sú obrovskou zásobou minerálov a vitamínov. Sú tak vynikajúcim spôsobom ako zabezpečiť dostatočný prísun týchto látok pre Vás a Vašu rodinu.

Boj proti jarnej únave tak vôbec nemusí začať, pretože Vaše telo bude mať dostatok minerálov a vitamínov z klíčkov.Výhonky a klíčky sa pestujú veľmi ľahko a v podstate to zvládne malé dieťa. Klíčky môžete pestovať na sitách alebo k tomu špeciálne určených nádobách Bioset. Bioset je nádoba, pre ľahké pestovanie klíčkov vo viacerých poschodových miskách. Môžete tak pestovať viac druhov na jednom mieste alebo si klíčky pestovať v jednotlivých poschodiach tak, aby ste mali každý deň klíčky v potrebnej veľkosti čerstvé. Klíčky sú väčšinou k dispozícii ku konzumácii už po troch alebo siedmich dňoch podľa druhu požitého osiva. Výhonky a klíčky sa pestujú zo semienok. Už v semienkach sú obsiahnuté bielkoviny, minerály a vitamíny. Procesom klíčenia však vyrastú malé rastlinky, ktoré obsahujú dodatočné vitamíny, ktoré sa v samotných semienkach nevyskytujú. Napríklad vzniká vitamín C, ktorý v semienkach vôbec obsiahnutý nie je. Aj obsah vitamínu B narastá, rovnako ako ďalších Vitamínov a ďalších sviežich účinných látok. Pozor! nie všetky semienka je možné na pestovanie klíčkov využiť. Napríklad niektoré klíčky, ktoré rastúce prevažne v tieni sú po vyklíčení jedovaté. Nie je teda vhodné ich konzumovať napr. výhonky paradajok alebo zemiakov.

 

klicky

 

Vitamíny, ktoré klíčky väčšinou obsahujú

Obsah vitamínu A sa procesom klíčenia klíčkov až zo 4 znásobí. Rovnako sa znásobí aj obsah vitamínu B1. Obsah vitamínu C je vo výhonkoch potom až 35 krát vyšší ako je tomu v semienku. Ďalej klíčky obsahujú vápnik a fosfor, ktoré sú veľmi dôležité pre stavbu kostného aparátu a nervového systému. Pre zdravý nervový systém dôležité je tiež vo výhonkoch obsiahnuté magnézium. Klíčky tiež obsahujú éterické oleje, ktoré pôsobia antibakteriálne a podporujú zažívanie.

Na trhu možno klíčky zakúpiť tiež v kvalite bio. Môžete si vypestovať klíčky z týchto semienok. Semiená brokolice - obsahujú vysoký obsah minerálov a majú vynikajúce nutričné hodnoty. Klíčky čakanky, šošovky, fenikla, fazule, horčice, repy, rukoly, lucerny, fazule lunja, baby mungo, reďkovky,pískovníci, alfalfa, semená slnečnice alebo žeruchy.

 

 

Všeobecný postup pestovania výhonkov a klíčkov

Väčšinu semien, z ktorých sa chystáme pestovať klíčky alebo výhonky musíme najprv na 6-12 hodín namočiť. V tejto kúpeli zmäkne obal semienka a výrazne tak urýchlime proces pestovania. Klíčky možno tiež pestovať bez namáčania. Proces pestovania sa nám, ale predĺži. Namočené semienka vložíme do nádoby / prístroja pre jeho pestovanie napr. Bioset. A pridáme do nádobky vodu. Voda v týchto prístrojoch potom automaticky preteká poschodiami prístroja, tak aby semienka mali dostatok vlahy a pekne klíčili. Vodu je vhodné dopĺňať 1 až 2 krát denne. Ak pestujeme v teplých miestnostiach je vhodné zálievku opakovať častejšie. Klíčky sú väčšinou pripravené ku konzumácii od 3 do 6 dní od začiatku pestovania podľa použitého osiva.

 

klicky

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár