Dôležité rady o zazimovaní záhrady

Publikované 05.12.2013

  • Dôležité rady o zazimovaní záhrady

Najvhodnejší čas na zazimovanie záhrady býva práve október a november, ale samozrejmé je, že vždy záleží na počasí a teplotách. Všetko, čo urobíme na záhrade ešte pred príchodom zimy, jej nielen veľmi prospeje, ale predovšetkým sa nám za to odvďačí na jar. Vďaka našej starostlivosti nás totiž opäť očarí svojou krásou .

 
 

 

Záhony


V prvom rade je potrebné všetky záhony dôkladne zbaviť buriny, a až potom začať rýľovať. Nie je potreba porýľovanú pôdu nijako ďalej upravovať, mráz totiž veľké kusy a hrudy rozdrobí a roztrhá. Všeobecne platí pravidlo, že čím neskôr pôdu zrýľujeme , tým lepšie.

 

Napríklad slimáci kladú vajíčka ešte na jeseň a to do čerstvo zrytých záhonov.
 

 Rytie záhonu

 

Kvety

 

Všetky citlivé rastlinky by sme mali zo zeme opatrne vybrať a zazimovať. Uložiť do debničky a časti zelene nechať dostatočne uschnúť. Uschnuté rastlinky potom uskladníme na suchom a hlavne vzdušnom mieste. U letničiek zozbierame semienka a po prvých mrazoch vyberieme zo zeme a odstránime.

 

Trvalky je nutné zastrihnúť nízko nad zemou, prisypať trochu kompostu, či citlivejšie druhy prikryť čečinou . Okrasné trávy by sme však v žiadnom prípade zastrihávať nemali! Odporúča sa trsy zviazať špagátom. Tým zabránime tomu, aby pršalo do ich stoniek .

 

Zastrihávať sa nesmú ani záhradné hortenzie, ktoré by potom na jar nevykvitli . Nenáročne sú tiež pivonky, ktorým stačí prikryť koreňový systém. Radikálne rezy sú odporúčané až na jar.

 

Ruže by sme mali zbaviť zvädnutých kvetov a napadnutých listov. Zabezpečiť im dostatočnú prikrývku z rašeliny. U stromčekových ruží je potom potrebné prikryť i korunu rastliny. Skalničky si so zimou celkom poradia . Dôležité je len odstrániť suché lístie a okvetenstvo .

 

Stromy

 

V prvom rade by sme sa mali uistiť, že na strome nezostali žiadne plody, ak áno, je na čase všetky zozbierať. Ak máme stromy niekde v blízkosti výskytu zveri, je potom vhodné obaliť kmene stromov .

 
Zazimovanie stromov 

 

Trávnik

 

Rozhodne by nemal zostávať zanedbávaný . Aj on totiž potrebuje určitú starostlivosť a prípravu na prvú snehovú pokrývku.

 

Neoddeliteľnou súčasťou správneho zazimovania trávnika je jeho prevzdušnenie. To zaistí odstránenie trávnej plsti, vytvárajúcej sa za pomocou machov. Tá potom neprepúšťa dostatočné množstvo vody, vzduchu a slnečných lúčov. Okrem toho, trávna plsť vytvára vhodné prostredie pre vznik pliesňovitých a hubovitých ochorení a tým trávniku škodí.

 

 Najvhodnejšie je vykonávať prevzdušnenie dvakrát do roka - na jar a na jeseň.

 

Ďalším krokom je potom odstrániť z trávnika popadané lístie. Na to by sme mali dohliadať pravidelne, najlepšie až kým nebudú stromy úplne holé. Trávniku, na ktorom je popadané lístie, hrozí napadnutie rôznymi plesňami alebo parazitmi.

 

Nakoniec je vhodné trávnik prihnojiť špeciálnym jesenným hnojivom, ktoré podporuje prezimovanie. Malo by obsahovať vysoké množstvo draslíka, ktorý trávnik chráni pred nepriazňou zimného počasia.

 
 

Zazimovanie skleníka

 

Zazimovanie skleníkov prebieha veľmi podobne ako u zazimovaní záhonov. Najprv odstránime všetku burinu a potom pôdu zrýľujeme. Pôdu ďalej neupravujeme, aby dostatočne premrzla. Dobré je, ak skleník vydezinfikujeme pomocou sírnych knôtov . Tie zavesíme do priestoru skleníka, zapálime a necháme v zavretom skleníku minimálne 2 hodiny. Po zapálení knôtu skleník ihneď opustíme!
 

V zime potom pravidelne odstraňujeme sneh zo strechy skleníka. Predídeme tak porušeniu alebo devastácii jeho štruktúry. Príprava na zimu prebieha v skleníku nasledovne: odstránime všetky zelené zvyšky ( môžu byť zdrojom škodcov ) a zrýľujeme pôdu .

 

Pôda tak získa neskorším opakovaným premrznutím ideálnu štruktúru na pestovanie zeleniny. Pôda bude dobre viazať vodu i živiny. Rýľovanie je možné spojiť s hnojením hnojom alebo kompostom.
 

 

Náradie a náčinie

 

Rozhodne by sme nemali zabúdať aj na správne uloženie záhradného náčinia a náradia. To starostlivo očistíme, naolejujeme, prípadne opravíme a uložíme na suché miesto. Zvláštnu starostlivosť potom vyžaduje kosačka na trávu .

 
Zazimovanie náradia 

 

Nevyužité osivo uložíme na suchom a chladnom mieste. Nenechávame vodu v nádobách, sudoch alebo nádržiach. Nezabudnime tiež na rúrky a hadice. Na zimu by sme mali tiež vyprázdniť záhradné jazierka.

 

Na jednej strane chránia strom pred poškodením ohryzením alebo ošúpaním kôry, ale aj tiež pred zamŕzaním. Obaliť ich môžeme pletivom alebo umelohmotnou fóliu .


 Preložila: Lucia Holienčinová 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár