Ako na záhradné jazierka a čo do nich

Publikované 12.12.2013

  • Ako na záhradné jazierka a čo do nich

Hlavný účel, s ktorým si jazierka na záhradu umiestňujeme, je estetika a dekorácie. V tomto prípade nemajú jazierka žiadnu ďalšiu funkciu.

Existujú však ale jazierka určené napríklad pre chov rýb, kedy je potom jazierku prispôsobená konštrukcia nádrže, veľkosť, spôsob osádzania vodnými rastlinami či množstvo rýb. 

 Výber jazierka a umiestnenie

Pri výbere jazierok je nutné zvážiť predovšetkým účel, ktorý má jazierko spĺňať. Ďalej je nutné zvážiť veľkosť jazierka. Od nej sa totiž odvíjajú ako obstarávacie náklady tak aj tie prevádzkové. Či už sa jedná o náklady na elektrinu za prevádzku čerpadiel, UV lámp, bakteriálnych násad alebo prípravkov na potlačenie rias.

 

Pre jazierko sa snažíme vybrať miesto, ktoré nie je na priamom slnku. Ak však nemáme inú možnosť, môžeme si pomôcť výsadbou stromov okolo jazierka. Pomôcť môžu aj lekná, či vyššie druhy pobrežných rastlín .

 

záhradné jazierko

 

Jednotlivé druhy jazierok potom rozlišujeme tiež podľa modelácie dna. Záhradné okrasné jazierko má dno zvyčajne jednotlivé, plytké a stredne hlboké zóny. Tu je tiež veľký dôraz kladený na vodné rastliny.

 

Okrasné jazierka nemávajú obvykle hlboké nádrže. Bežné sú hĺbky do 1,5 metra, čo je dostačujúce na prezimovanie väčšiny okrasných rýb.

 

Dna bývajú pokryté štrkom, či iným druhom dekoratívneho kamenia a štrku . Kačírek tu na rozdiel od kúpacích jazierok, alebo jazierok pre chov rýb, plní najmä estetickú funkciu. Izolačná jazierkova fólia nie je totiž zrovna pekný materiál, ktorý by jazierko dostatočne dekoroval.

 

Čo do jazierka

 

  • Rastliny

Vodné rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou jazierok, ktoré plnia funkciu ako okrasnú, tak aj užitočnú. Existuje mnoho druhov okrasných rastlín, ktoré buď rastú vo hlbokej vode - tieto rastliny potom nepotrebujú pôdu, alebo rastliny plávajúce na hladine s voľne visiacimi koreňmi.

 

Ďalej existujú tiež pobrežné rastliny, ktorých korene sú prevažne tesne pod vodou. Listy a kvety potom vyčnievajú nad hladinou. U niektorých otvorených plôch (ide o oblasti so stále mokrou pôdou) , sa potom môžu pestovať bažinné rastliny, ktoré sa vyznačujú svojimi žiarivo farebnými kvetmi a listami zaujímavých tvarov .

 

V neposlednom rade potom existujú druhy okrasných rastlín, ktoré sa vôbec nezakoreňujú. Iba sa vznášajú na vode alebo plávajú na hladine.

 

Lekna

 

Hladinu jazierok môžu rozjasniť rastliny ako napríklad stulík malý, pálka menšia, kalatka dvojklasá, Leknovec, vodoklas vodný, močiarka vodná.

 

Najčastejšie však hladinu zdobia najrôznejšie druhy lekien, ktoré sú vyšľachtené do celej škály farebných odtieňov.

 

  Listy lekien by mali pokrývať hladinu jazierka maximálne z polovice.
 

 

Pri brehoch jazierka sa potom veľmi dobre pestujú vlhkomilné pôdopokryvné trvalky, okrasné trávy či paprade. Tieto rastliny navyše vytvárajú prirodzený prechod od vody k ostatným častiam záhrady.

 

  • Okrasné ryby

Ak chcete vo svojom jazierku chovať aj okrasné ryby, jednoznačne sa odporúča rada odborníka, ktorý vám poradí, či vami vybraný druhy rýb je vhodný do podmienok vášho jazierka či nádrže.

 

Medzi najtypickejšieho predstaviteľa rýb chovaných v okrasných jazierkach je napríklad Kapor Koi , Karas , červenica ostrobruchá , Jeseter , alebo klasický Kapor obyčajný.

 

  • Svetlo a efekty

Ďalšia možnosť ako dozdobiť a vyšperkovať naše jazierko je pomocou najrôznejších vodotryskov, vodopádov, potôčikov či pomocou svetelných efektov.

fontanka v jazierku Preložila: Lucia Holienčinová 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár