Jesenné hnojenie a príprava pôdy

Publikované 23.12.2013

  • Jesenné hnojenie a príprava pôdy

Na jeseň, po príchode mrazov, keď už posledné jednoročné rastliny zmiznú zo záhona, začíname myslieť na ďalšiu sezónu. Zberom úrody pestovateľom rok nekončí, dôležitá práca ich ešte len čaká. Aby bola úroda budúci rok čo najlepšia, musí sa už na jeseň začať s prípravou pôdy a s jej hnojením.


tip
Prečítajte si, čo by ste mali na záhrade stihnúť urobiť skôr než príde zima a záhradu pokryje snehová perina.
Pôda po zbere - čo s ňou urobiť?
 

Po zbere odstráňte zo záhona všetky zvyšky rastlín i plodov. Rastliny a zvyšky plodov nezasiahnuté chorobami a škodcami môžete uložiť do kompostu."Infikovaný" záhradný odpad uložte do kontajnerov na to určených. Na prázdne záhony môžete vysiať semená niektorej z rastlín považované za zelené hnojivo (horčica, ďatelina, repka). Po vzídení nechajte rastliny vytvoriť dostatočné množstvo zelenej hmoty (listy a stonky), ktorá bude tvoriť hnojivo. Dostatočne veľké rastliny pokosíme alebo rovno zaryjeme do pôdy. Na jeseň je potrebné hlboko zrýľovať  aj záhony, na ktorých žiadne zelené hnojivo nie je. Pri rýľovaní môžete do pôdy pridať hnoj. Najčastejšie sa používa kravský alebo koňský.

Koňský hnoj je záhrevnejší, obsahuje rohovinu a hodí sa najmä do ťažších pôd a parenísk.

Kravský hnoj sa zase pomalšie rozkladá.

Ak budete záhony hnojiť hnojom, nepoužívajte už vápno, zničili by ste dusík. Porýľované záhony nemusíte na jeseň nijako zvlášť upravovať, mráz sa postará o to, aby sa hrudy cez zimu samy rozpadli. Na jar pripravené záhony iba zľahka prekypríte a môžete začať vysádzať.tip
Maštaľným hnojom nehnojte záhony, na ktorých plánujete v nasledujúcej sezóne pestovať koreňovú zeleninu a plodiny tzv. druhej trate.


Jesenná záhrada.Ak nemáte možnosť získať maštaľný hnoj v čerstvom stave, môžete použiť aj granulované hnojivo dostupné aj v našom e-shope. Produkty od renomovaných výrobcov sú rovnako kvalitné ako tradičné hnoj, navyše je práca s granulami oveľa jednoduchšia a príjemnejšia.Fosfor a draslík sú na jeseň základom
 


Na jeseň je vhodné do pôdy zapracovať aj ďalšie živiny, za základ sa považuje draslík a fosfor. Tieto základné živiny sú viazané v pôde a postupne sa uvoľňujú. Fosfor môžete do pôdy jednoducho dodať pomocou superfosfátu v granulovanej forme alebo tiež hnojivami obsahujúcimi guáno, ktoré je prírodným zdrojom fosforu. K obohateniu pôdy draslíkom sa používa draselná soľ alebo síran draselný. "Znalci" hnojív v rámci šetrenia časom používajú klasické hnojivo NPK, ktoré obsahuje draslík, fosfor, nie je to však najlepšie riešenie. Hnojivo NPK obsahuje tiež dusík, ktorý sa z pôdy veľmi rýchlo vyplavuje , takže do jari v nej rovnako nezostane a navyše môže vo väčších dávkach negatívne ovplyvňovať kvalitu podzemných vôd. Na jeseň možeme použiť maximálne špeciálny druh hnojiva NPK so zníženým obsahom dusíka.
 

tip
Zvyškov burín a zárodkov chorôb a škodcov sa zbavíte pomocou dusíkatého vápna, ktoré pôdu dôkladne dezinfikuje.
Kedy vápniť?

 

Vápnik je pre mnoho rastlín ďalšia z veľmi dôležitých látok, preto je vhodné ho z času na čas do pôdy dodať. S vápnikom by sa to nemalo preháňať. Orientačnou skúškou možno vykonať napríklad pomocou octu. Ak vysušenú vzorku pôdy pokvapkáte octom a bude aspoň trošku šumieť, nie je zatiaľ vápnenie nutné. Ak si výsledkom orientačného testu nebudete istí, môžete pH pôdy zistiť špeciálnym pôdnym testom. Ak zistíte, že pôda obsahuje skutočne málo vápnika, použite jemne mletý vápenec, najlepšie dolomitický s obsahom horčíka. Alternatívou je pálené vápno.
Akými hnojivami hnojiť na jeseň?

 

Nielen záhony potrebujú na jeseň "správne" pohnojiť. Svoju dávku živín a minerálov by pred zimou mali dostať aj ovocné stromy a kríky. Hlavnými látkami, ktoré by mali ovocné stromy a kríky na jeseň dostať, sú rovnako ako u pôdy na záhonoch, fosfor, draslík a navyše horčík a vápnik. Hnojenie hnojivami obsahujúcimi tieto prvky je účinnejšie na jeseň ako na jar. Pri jarnom hnojení by totiž živiny nemuseli byť včas dopravené až do hlbších vrstiev pôdy. Fosfor sa ovocným stromom a kríkom dodáva pomocou superfosfátu. Vápnik je dodávaný pomocou dolomitického vápenca a draslík je najlepšie dostupný vo forme draselnej soli.


Tráva s námrazou.


tip
Na jeseň dodajte trávniku draslík. Na jeseň pohnojte trávnik hnojivom s vysokým obsahom draslíka , lepšie potom odolá nástrahám zimy.
 Trávnik a jesenné hnojenie

 

Trávnik potrebuje pohnojiť aj na jeseň, aby bez ujmy prežil zimu a v budúcom roku sa opäť krásne zazelenal. Na jeseň sa trávnik neuspokojí s obvyklým trávnikovým hnojivom obsahujúcim vysoké dávky dusíka, to bolo vhodné používať počas sezóny, kedy bolo potrebné trávnik posilniť aby dobre rástol. Na jeseň je nutné naopak posilniť korene trávy draslíkom. Draslík pomáha trávniku lepšie prežiť náročné obdobie zimy. Trávnik pohnojenom hnojivom s vysokým obsahom draslíka je odolnejší voči mrazu a suchu, nevymŕza, netrpia v takej miere hubovými chorobami napr. snežnou plesňou. Správne prihnojenie trávnika sa na jar veľmi rýchlo dostane do fázy rastu.


Neviete si rady s jesenným hnojením?
Riešenie je jednoduché - nič nepokazíte, keď použijete hnojivá označené ako jesenné. V ponuke nášho e-shopu si vyberiete zo širokej ponuky.

 


Autor: LenkaZ z tímu www.semena-rostliny.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár