Anemone čiže sasanka

Publikované 25.12.2013

  • Anemone čiže sasanka

Anemone čiže sasanka je známa skalnička, ktorá môže na prvý pohľad svojim kvetom pripomínať kvet narcisu. Sasanky však na rozdiel od narcisov radíme do čeľade  iskerníkovité.

 

Ich latinské rodové meno anemone je odvodené od gréckeho slova anemos=vietor, pretože rastlina sa aj pri slabom vetre ohýba a tým jej okvetné lístky ľahko opadávajú.

  

 

Táto pestro kvitnúca rastlinka je však jedovatá. Obsahuje protoanemonin, 3 kyseliny a to kyselinu anemonovú, isoanemonovú a anemoniovú; ďalej saponíny a údajne aj stopy alkaloidov. V podzemku je obsiahnutý arginín. Toxickou látkou je najmä protoanemonin.

 

Otrava touto látkou sa prejavuje podobne ako u iskerníka prudkého, t.j. zvracaním, bolesťami tráviaceho ústrojenstva, hnačkou, prípadne zápalom obličiek. Pri styku s pokožkou môže vyvolať jej zápal, v očiach zápal spojiviek. Udáva sa, že smrteľná dávka pre dospelého človeka je asi 30 rastlín.

 

Sasanky pochádzajú prevažne zo severnej pologule, z asi 90 botanických druhov  okolo 70 rastie v miernom podnebnom pásme. Z nich bolo vyšľachtených veľa záhradných kultivarov. Aj náš najznámejší druh sasanka hajna (A. nemorosa) dala základ pre vznik mnohých rôznofarebných odrôd.

 


PopisRastlinka sasanky je nízkeho až vyššieho vzrastu. Dorastá do výšky približne 10-25cm.lysúroztrúsene chlpatú stonku, ktorá môže mať fialový nádych. Zvyčajne má jeden prízemný lístok, ktorého stopka je dlhá, obvykle tiež chlpatá. V hornej polovici stonky vyrastajú zvyčajne 3 stonkové listy, ktoré sú stopkaté.

 

Kvety má obojpohlavné, miskovité a vyrastajú jednotlivo aj v skupinách. Vždy záleží na druhu, či kultivaru. Sasanky bývajú rôzne sfarbené, a to od bielej, žltej, modrej, ružovej až po niekoľko odtieňov červenej. Sasanku môžeme vidieť na jar, niektoré druhy aj na jeseň.


Žltá anemonia.


 

Nároky na pestovanie

 

Sasanky sú veľmi vhodné na pestovanie v našich podmienkach. Jarné druhy sasaniek vyžadujú slnečné miesta, naopak rastlinky kvitnúce od leta do jesene a sasanka hájna kvitnúce na jar, potrebujú skôr polotienisté miesta. Dôležitá je humózna, hlinitá a dobre priepustná zemina bohatá na živiny. Niektoré osobitné druhy sasaniek potom môžu vyžadovať pôdu mierne kyslú, iné neutrálnu až mierne zásaditú.

 

Sasanky vydržia aj v mrazivých teplotách (zhruba do -12°C). Pri nižších teplotách je nutné rastlinky vybrať zo záhonu a umiestniť ich do rašeliny do priestoru, kde nemrazí. Znovu do záhonov sasanky vysádzame koncom marca alebo začiatkom apríla.

 


 tip

Pred výsadbou je vhodné hľuzy namočiť na 12 hodín do vlažnej vody a až potom ich vysadiť na záhon.

 

 

Exotické sasanky

 

Z Ďalekého východu je jednou z najznámejších a tiež najčastejšie pestovaných sasaniek  sasanka japonská (Anemone japonica) a sasanka hupejská (Anemone hupehensis). Obe začínajú kvitnúť koncom augusta a kvitnú až do októbra. Sú oveľa vyššie ako európske druhy - v čase kvitnutia dorastajú do výšky okolo jedného metra. Zdobia ich pôvabné miskovité kvety väčšinou bielej, ružovejfialovej farby.

 

Tieto druhy všeobecne vyžadujú tienisté kúty a priepustnú vlhkú, skôr mierne kyslú pôdu, bohatú na živiny. Na zimu je sasanky vhodné prikryť lístim, či čečinou.


Fialová anemonia.


Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár