Vianočné kvety a ich pestovanie

Publikované 28.12.2013

 • Vianočné kvety a ich pestovanie

Vianočné kvety a ich pestovanie-Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku. Viaže sa k nim množstvo povier, zvykov a symbolov. Symbolmi Vianoc sú tiež izbové kvety, ktoré nesmú chýbať v žiadnej domácnosti, či už na sviatočnom stole alebo len tak v diaľke na parapete, kde ich kvety ohlasujú, že Vianoce už sú tu ...


 

Vianočné kvety a ich pestovanie


Nech sme dobrými pestovateľmi alebo len občasnými, Vianoce milujeme bez rozdielu. Ruku na srdce, u každého doma sa nájde na Vianoce nejaká tá izbová rastlina symbolizujúce nadchádzajúce čas - vianočná hviezda alebo vianočný kaktus, či cezmína. Či už niekde zabudnutý v kútiku na parapete, či na skrini v chodbe alebo na dôstojnejšom mieste. Avšak na Vianoce ich s bohatými kvetmi postavíme do popredia, aby aj ony prispeli k vianočnej výzdobe.
TIP: K veľmi peknej úprave vianočných kvetín a celkovej dekorácii prispeje tiež zakúpenie prebalu na kvetináč. Prebal vyberajte u nás v e-shope vo vianočných farbách - červenej, zlatej a striebornej.

Vianočná hviezda


Vianočná hviezda (lat. Euphorbia pulcherrima) patrí k dokonalým symbolom Vianoc. Na vianočnom stole vám môže stáť miniatúrna rastlinka alebo môžete mať veľkú košatú rastlinu vysokú až 50cm. Ihneď po nákupe rastlinku zabaľte do papiera a nedovoľte jej omrznúť. Vianočná hviezda patrí medzi teplomilné rastliny. Vyhovuje jej konštantná teplota nad 20°C.

 

Vianočná hviezda patrí do čeľade prýštecovitých, ktoré pochádzajú z Mexika a Strednej Ameriky. Rastlina bola privezená do Spojených štátov v roku 1825 veľvyslancom Poinsettom, podľa ktorého je známa pod svojím druhým menom poinsenttia. Alebo tiež Bent El Concul-"konzulova dcéra". Vianočným symbolom sa stala vďaka svojim zeleno a červeno sfarbeným listom. Zelená a červená patrí k tradičným farbám Vianoc.

 
 

Pestujeme vianočnú hviezdu


Vianočná hviezda je bežne dostupnou rastlinou. Väčšinou si zakúpite každý rok novú rastlinku a tá po Vianociach uschne alebo zhnije. Ak si prajete rastlinku vianočnej hviezdy zachovať, vyskúšajte si náš návod:
 
 

 • zakúpenú rastlinu neprelievajte. S novou zálievkou počkajte vždy až dovtedy, kým substrát ľahko vyschne. Vianočná hviezda zle znáša premokrenie a tak je viac náchylná k hubovitým chorobám.


 • po odkvitnutí červené listy odstrihnite.


 • po prvých mrazoch (na jar) vyneste rastlinu von.


 • nechajte ju vegetovať na čerstvom vzduchu alebo v miestnosti, myslite však na teplotu, ktorá by nemala klesnúť pod 20°C. Pravidelne prihnojujte hnojivom pre izbové rastliny.


 • pred prvými mrazíkmi na jeseň ju preneste do miestnosti, do ktorej by už nemalo prenikať svetlo po západe slnka. Na rastlinu v tejto dobe nesvieťte ani umelým svetlom.


 • 2 mesiace je vhodné takto simulovať neprerušované dlhé noci (noc by mala mať 12 hodín)


 • náhodné svetlo v tomto období preruší tvorbu kvetov. Ak nemáte tienistú miestnosť, vyrobte rastline papierovú čiapku, ktorú jej budete nasadzovať, aby k nej nepreniklo svetlo po dobu jej "noci".
Vianočná hviezda má veľmi nenápadné žlté kvety, ktoré nepriťahujú pozornosť opeľovačov. Červené listy nie sú okvetnými lístkami týchto malých kvetových zoskupení uprostred trsu listov. Červeno sfarbené listy môžu mať aj iné farby. Známa je napr. oranžová, mramorovaná, svetlo zelená, ružová, smotanová alebo biela farba.


Vianočná hviezda.


 

Vianočná hviezda má tendenciu rásť divoko. Pre košatejší vzhľad rastliny je urobené vrúbľovanie dvakrát na seba. Ak necháte rastlinu bez údržby, rozrastie sa vám ako burina. Stenčia sa jej stonky a zmenšia listy. Po odkvitnutí vždy rastlinu zastrihnite a odstráňte stonky s červenými listami.

Vianočný kaktus


Vianočný kaktus - Schlumberger - patrí do rodu epifytyckých rastlín. Ide o rastliny, ktoré rastú na iných rastlinách, ale živia sa oddelene, neparazitujú na nich. Prvé druhy boli dovezené v roku 1819 a pestovali sa v botanickej záhrade Kew v Londýne. Tak sa vypestovali rôzne druhy krížením a od roku 1860 bolo známych niekoľko kultivarov farieb a tvarov listov. Vianočný kaktus sa tak stal obľúbeným. Jednotlivé kultivary sa líšili tvarom a farbou listov a zároveň veľkosťou kvetov.

 

Vo voľnej prírode rastie vianočný kaktus na úpätí pobrežných hôr juhovýchodnej Brazílie, napr. v štáte Rio de Janeiro. Vyhovuje im dostatočne vlhký vzduch, dostatok zrážok a to, že priemerná denná teplota neklesá pod 15 °C.

 

Vianočný kaktus tvoria previsnuté kríčky skladajúce sa z na seba nadväzujúcich vetviacich sa článkov. Články sú buď sploštené alebo sukulentního tvaru. Staršie články drevnatejú. Kvety sú súmerne vyrastajúce po stranách článkov. Kvety kaktusu sa skladajú z dvoch za sebou idúcich okvetných lístkov.


 

Pestujeme vianočný kaktus


Vianočný kaktus prechádza vo svojom raste niekoľkými obdobiami, prečítajte si ich postupnosť a snažte sa ju dodržať. Vianočný kaktus:

 

 • v januári končí obdobie kvitnutia, po ňom nechajte kaktus 2 mesiace odpočívať pri minimálnej zálievke.


 • rastie od apríla do augusta (v lete môžete kaktus letniť na terase alebo vonku - ale v polotieni). V tomto období mu doprajte bohatšiu zálievku. Nepremokrite ho. Vianočný kaktus je vhodné prihnojovať.


 • od polovice septembra do novembra opäť navoďte kľudové obdobie. Obmedzte prísun denného svetla  a zálievku. Zvýšte vzdušnú vlhkosť. Teplota v miestnosti pestovania vianočného kaktusu by mala byť medzi 12-15°C. Pri bežnej izbovej teplote okolo 20 °C vám vianočný kaktus nepokvitne.


 • od konca novembra tak prichádza obdobie kvitnutia. Akonáhle kaktus nasadí puky-prihnojte ho. Vyhovuje mu kyslejšie pôda. Nezabúdajte kaktus rosiť a zvyšovať tak vzdušnú vlhkosť.

Pozor - neprenášajte kvitnúci vianočný kaktus zo studenej chodby do teplej miestnosti. Opadajú mu kvety aj puky.


Kvitnúci vianočný kaktus.


Vianočný kaktus môžete mať v niekoľkých farebných kultivaroch-v bielej, žltej, ružovej, červenej, oranžovej, či tmavo ružovej (fuchsiovej). 

Cezmína


Cezmína (lat. llex) - patrí do rodu vyšších dvojklíčnolistových rastlín, do čeľade cesmínovitých (lat. Aquifoliaceae). Cezmíny sú bežne rastúcimi kríkmi, ktoré sa vyskytujú po celom svete. V Českej republike cezmína vo voľnej prírode nerastie. Medzi cezmínami sú vždyzelené i opadavé kry. Možno vás to prekvapí, cezmín rastie asi 600 druhov. Tuhé, tmavozelené a tŕnisté listy cezmíny a zväzoček červených plodov navodzujú kúzlo Vianoc.

 

Červené dekoratívne plody vydržia na cezmíne od septembra do marca. Je teda vhodná na dekorovanie záhrady. Vďaka svojim ostňom je tiež vhodná na okrasné ploty. Ak listy s červenými plodmi ostriháte,krásnou dekoráciou na vianočný veniec. Ozdobia tiež vianočný stôl, kyticu alebo možno tieto dekoratívne prvky drôtikom pripevniť na stromček.

  

Pestujeme cezmínu


Cezmína je na pestovanie nenáročnou rastlinou. Vyhovuje jej kyslejšia pôda. Použite preto substrát zmiešaný s rašelinou. Možete ju pestovať iba v rašeline. Prospieva v polotieni. Vyberte jej tienisté a záveterné stanovište. Zvlášť v zime by nemala byť vystavovaná ostrému slnku a vetru.

 

Cezmína má pomalý rast. V teplejších oblastiach rastie rýchlejšie. So zálievkou to nepreháňajte a rastlinu nepremokrujte.

 

Zazimovanie rastliny - hoci cezmína zvláda mrazy veľmi dobre, môžete ju zatepliť netkanou textíliou a prisypať k jej koreňom vyššiu vrstvu mulča. Pred zazimovaním jej doprajte výdatnú zálievku.

 

Odporúčanie - očakávate veľa kvetov na rastline, aby bolo v zime z čoho ostrihať dekoráciu? Potom sa pozrite ako sú konáre cezmíny obsypané púčikmi. Tie ktoré sú bez kvetov - odstrihnite.
 
 


Aby ste sa dočkali kvetov a plodov, je potrebné vysadiť samčiu a samičiu rastlinu. Rastliny nemusia byť vysadené vedľa seba. Vzdialenosť medzi nimi by však nemala byť dlhšia ako 20 metrov.


Plody cezmíny.Cezmína dobre znáša rez. Niektoré druhy dorastajú vo voľnej prírode až do 5 metrovej výšky. Cezmínu, ktorú si sami vypestujete môžete vhodným rezom udržiavať vo výške, ktorá vám bude vyhovovať.

Pozor - cezmína je jedovatá rastlina. Dbajte na bezpečnosť. Dekoráciu z cezmíny odstráňte z dosahu detí. Výnimku tvorí cezmína paraguajská (semienka u nás v e-shope), z ktorej listov sa pripravujte tradičný čaj-maté. Čaj maté je tradičný nápoj pochádzajúci z Južnej Ameriky. Má silné povzbudzujúce účinky. Zaháňa aj pocit hladu, podporuje funkciu obličiek a zlepšuje látkovú výmenu.

 

Pestovanie vianočných rastlín je teda jednoduchšiou záležitosťou než sa na prvý pohľad zdá. Nezabudnite si tento rok na Vianoce postaviť na vianočný stôl tiež jednu z týchto krásnych živých symbolov Vianoc.


Aké rastliny sú pre vás symboly Vianoc?
 

Zdieľajte článok s priateľmi na Facebooku!
 

Semienka vianočných rastlín nájdete našom v eshope.Autor : Hana Michalíková  z tímu www.rostliny - semena.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár