Lupina ozdobí záhradu aj vázu

Publikované 04.01.2014

  • Lupina ozdobí záhradu aj vázu

Lupina mnoholistá niekedy nazývaná ľudovo vlčí bôb, je trváca rastlina, ktorá sa k nám dostala z Ameriky a v našom podnebí udomácnila. Občas môžeme divoké lupiny vidieť na slnečných stráňach, kde lákajú žiarivými farbami.  

 

Veľmi ľahko si ju môžeme pestovať aj zo semien na záhrade, je vhodná aj k rezu - veľmi pekne pôsobí vo váze v kombinácii s lúčnymi kvetmi. Najvhodnejšie sú na tento účel asi napolovicu rozkvitnuté kvety lupiny, ktoré postupne smerom k vrcholu kvitnú a vydržia tak niekoľko dní.

 

Na záhrade môžeme pestovať kultúrne i divoké lupiny, pričom šľachtené bývajú kompaktnejšie a majú veľké kvety v najrôznejších farbách. Divoké lupiny sú navyše jedovaté.

 

 

 tip

Pozor, divoké lupiny obsahujú veľké množstvo jedovatých látok - už niekoľko semien môže vyvolať smrteľnú otravu, jedovatý je aj zvyšok rastliny. Vyšľachtené kultivary sú však úplne bezpečné  mnohokrát sa používajú ako hodnotné krmivo a uvažuje sa aj o ich využití v ľudskej výžive.
 

Stanovisko a starostlivosť
 


Pre lupinu vyberáme slnečné stanovište (nie vyložene celodenný úpal), znesie aj polotieň. Pôda by mala byť hlboká a priepustná, bez veľkého množstva vápna. Ak máte kyslejšiu pôdu, bude sa u vás lupinám dobre dariť - na rozdiel od väčšiny rastlín totiž vlčí bôb znáša kyslosť pôdy veľmi dobre. Ak je pôda chudobnejšia lupinám prospeje občasné prihnojenie, najmä fosforom a mikroprvkami.

 


 tip

Lupina má schopnosť pútať vzdušný dusík a obohacovať ním pôdu, čím veľmi zlepšuje jej kvalitu. Navyše nepotrebuje dusíkom prihnojovať.

Lupinu pestujeme najčastejšie zo semien, ktoré vysievame od rozmrznutia pôdy najneskôr do júna. Doma si ju môžeme predpestovať už od februári, môžeme sa tak dočkať kvetu už v prvom roku, inak kvitne až od druhého roku.

 

Lupina je v čase kvitnutia neprehliadnuteľným dominantným prvkom záhrady. Môžeme ju vysievať solitérne, do skupiniek alebo v kombinácii s nižšími kvitnúcimi rastlinami.


Kvety lupiny.Lupina hýri farbamiLupinu alebo vlčí bôb môžete zohnať v najrôznejších farbách a ich odtieňoch. Najčastejšia farba u divokých lupin je modrá a modrofialová, vyšľachtené kultivary však zoženiete takmer vo všetkých farbách - bielej, žltej, rôznych odtieňoch ružovej a červenej až po spomínanú modrú alebo fialovú.

 

Dostupné sú aj rôzne farebné zmesi, ktoré po výsadbe tvoria pestré skupinky. Ak odstránite odkvitnuté kvety, zvládne dobre vitálna rastlina vykvitnúť ešte raz. Aj pred alebo po kvete sú lupiny dekoratívne svojimi listami.

 

 

Myslite na nadchádzajúcu sezónu, nakupujte osiva kvetín už teraz!
Autor: Eliška Kadlecová z tímu www.semena-rostliny.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár