Pestovanie orchidey

Publikované 06.01.2014

  • Pestovanie orchidey

Orchidey sú v poslednej dobe stále obľúbenejšiou rastlinou. Niet sa čomu čudovať, ich nádherné kvety, ktoré vďaka šľachtiteľom žiaria všemožnými farbami a tým dokážu uchvátiť nejedného pestovateľa. Keď sa ku kráse kvetov pridá aj pomerne neveľká náročnosť niektorých druhov na pestovanie a ľahká dostupnosť v obchodoch, je ich stúpajúca obľúbenosť úplne pochopiteľná. Dostali ste od niekoho darom orchideu a neviete, čo s ňou máte robiť, aby znovu krásne vykvitla? Alebo sa na nákup orchidey ešte len chystáte a máte z pestovania obavy? Tak práve pre vás je určený tento článok.

 

Prečítajte si, že orchidey rastú aj v Čechách. V obchodoch však narazíte skôr na tropické teplomilné orchidey. Pre úspešný rast potrebujú orchidey dostatočnú vzdušnú vlhkosť, správnu zálievku, pravidelné hnojenie, umiestnenie na vhodnom mieste a šetrné presádzanie. Viete, čo robiť s orchideou po odkvitnutí?
OrchideyOrchidey patria do veľmi širokej rodiny, na svete je známych cca 850 rodov a 17 000 druhov orchideí. Preto sa netreba čudovať, že orchidey rastú takmer vo všetkých krajinách. Nájdeme ich v rôznych klimatických podmienkach a teplotných oblastiach. Pôvodnú domovinu je nutné zohľadniť aj pri samotnom pestovaní. Tropickým orchideám nebude vyhovovať chladné prostredie a naopak chladnomilné orchidey nebudú prospievať vo vykurovanom byte. Na druhej strane je veľká variabilnosť výhodu - určite sa nájde taký druh orchidey, ktorej budú vyhovovať práve také podmienky, aké jej môžete ponúknuť.


V Čechách sa môžete stretnúť s cca 24 rodmi orchideí rastúcimi vo voľnej prírode. Na lúkach však nehľadajte orchidey podobajúce sa tým z obchodu, v našich klimatických podminekach rastú úplne iné rody. Ak sa vám vo voľnej prírode podarí nájsť nejakú orchideu, bude to veľké šťastie, pretože väčšina druhov v Českej republike rastúcich orchideí patrí medzi ohrozené, silne alebo dokonca kriticky ohrozené rastliny. V Čechách sa môžete stretnúť napríklad so vstavačom (lat. Orchis), vstavačovcom (lat. Dyctylorhiza) a hľúzovcom (lat. Liparis).


Vstavač mužský - druh orchidey.
Tropické orchidey - najčastejšie pestované orchidey

 

Orchideje, ktoré sú najčastejšie dostupné v obchodoch patria do skupiny teplomilných alebo stredne teplomilných orchideí.

Teplomilné orchidey preferujú denné teploty okolo 25 °C, nočné teploty môžu byť o niekoľko stupňov nižšie. Teplomilné orchidey bez problémov znesú aj teploty vyššie, naopak príliš nízke teploty môžu viesť k hnitiu koreňov a k celkovému neprospievanie rastlín. K teplomilným orchideám sa radia rastliny rodu Phalaenopsis, ktoré sú na pultoch obchodu snáď najdostupnejšie.

Stredne teplomilné orchidey
preferujú teploty okolo 20°C. Obe tieto skupiny orchideí možno bez problémov pestovať v bytoch, kde teplota zodpovedá ich požiadavkám.


Modrá orchidea.
Orchidey potrebujú dostatočnú vzdušnú vlhkosť
Potrebná teplota ešte nezaručí, že sa orchideám bude na okennom parapete dariť. Ďalšou nemenej dôležitou podmienkou pre pestovanie orchideí je zabezpečenie dostatočnej vzdušnej vlhkosti. V starších murovaných domoch býva vlhkosť omnoho vyššia ako v panelových bytoch. Nadmerné sucho môže byť príčinou neuspokojivého rastu orchideí v bytoch. Orchidey postavené na okenný parapet nachádzajúce sa priamo nad ústredným kúrením nebudú príliš prospievať. Našťastie existujú spôsoby, ako vzdušnú vlhkosť v blízkosti orchideí zvýšiť a tak zlepšiť podmienky pre ich rast. Všeobecne platí, že skupina viacerých rastlín dokáže udržať vyššiu vzdušnú vlhkosť ako rastlina samostatne stojaca, preto umiestnite na parapet viac rastlín. Veľmi estetickým spôsobom zvýšenia vlhkosti je postavenie kvetináča do podmisky s navlhčenou drenážou (kamienky). Použiť môžete aj zvlhčovače vzduchu. Vhodné je rosenie rastlín.


Rôzne druhy orchideí.


 

Zálievka orchideíOrchidey potrebujú k dobrému rastu vysokú vlhkosť, ale neznášajú premokrenie. Nadmerná zálievka v snahe udržania dostatočnej vlhkosti môže byť pre orchidey zničujúca. Pri pestovaní orchideí si dávajte pozor na premokrenie. Premokreniu možno zabrániť vytvorením minimálne 4cm hrubej drenážnej vrstvy v obalovom kvetináči. Ako drenáž sa najlepšie hodí polystyrén alebo drobný štrk. Nutné je zalievať s rozvahou vždy, keď substrát vyschne.  V bežných podmienkach to znamená cca 1x týždenne, v príliš suchých bytoch je možné vykonať podľa potreby aj ďalšiu zálievku. Orchidey zalievajte pokiaľ možno mäkkou dažďovou vodou. Vodu z vodovodu nechajte odstáť. Voda pre zálievku by mala mať izbovú teplotu. Spôsobov zálievky je niekoľko. Osvedčenou metódou pre bežne pestované druhy orchideí je sprchovanie orchideí (v lete je možné rastliny umiestniť na dážď). Orchidey je možné zalievať aj bežnú kanvičkou.Po zaliatí rastlín ich nechajte vždy dobre odkvapkať a uschnúť, nikdy nenechávajte rastliny stáť dlhý čas vo vode.
Hnojenie orchideí


 

Hnojenie je pre dosiahnutie krásneho vzhľadu a bohatej násady kvetov nevyhnutné. Pre hnojenie orchideí sú určené špeciálne hnojivá vyvinuté presne podľa ich požiadaviek. Rastliny hnojte v letnom období, kedy najviac rastú. Odporúčané dávkovanie hnojiva je vždy uvedené na obale. Dodržujte ho. Nadmerná dávka živín rastlinám skôr uškodí. Pre koreňový systém orchideí je šetrnejší najprv substrát navlhčiť a až potom pohnojiť.
 
Venujte pozornosť odporúčanému dávkovanie hnojiva - niekedy býva uvádzané množstvo hnojiva na 10 l konvicu!

Optimálne stanovisko pre pestovanie orchideí

 

Ak ste odkázaní na pestovanie orchideí v byte,najvhodnejšími stanoviskom okná. Pre pestovanie orchideí sa hodia okná orientované na všetky svetové strany. Úplne ideálne sú orientované na východ a západ. Na nich je možné bez problémov pestovať orchidey po celý rok. Orchidey nemajú rady prílišný slnečný úpal, preto ich na južných oknách musíte cez letné obdobie pritieňovať. Naopak, v zime sú tieto okná veľkou výhodou, pretože vďaka dostatku svetla urýchľujú kvitnutie. Za severnými oknami je to práve naopak. V letnom období ich môžete použiť ako dočasný azyl pre rastliny citlivé na nadbytok slnka (napr. Phalaenopsis ). Citlivosť orchideí na slnko možno orientačne určiť podľa tuhosti listov - tučnejšie a tvrdšie listy sú menej citlivé na slnko. Na nedostatok svetla na stanovisku reagujú napr. Phalaenopsis opadávaním kvetov. Pokiaľ tento jav zaznamenáte, pokúste sa rastline dopriať viac svetla.


Korene orchideí
Presádzanie orchideí
Orchidey by sa mali presádzať cca každé dva roky, podľa potreby je možné ich presádzať aj častejšie. Orchidey by ste mali presadiť vždy, keď bude substrát presýtený riasami, keď sa na rastlinách objavia škodcovia, začnú hniť korene, po premočení alebo keď je pôvodný kvetináč príliš malý. Najvhodnejšou dobou pre presádzanie je rastová fáza po odkvitnutí, najlepšie na jar a v lete. Pri presádzaní postupujte veľmi opatrne, aby ste čo najmenej poškodili korene. Aby boli odstránení aj nežiaduci škodcovia, pokúste sa odstrániť čo najviac starého substrátu. Po vytrasení zvyškov substrátu koreňový systém prepláchnite pod tečúcou vodou. Staré a poškodené korene odstráňte.

 

Zeminu ku koreňom nikdy netlačte, s kvetináčom iba dvakrát poklopte, aby sa zemina dostala do medzier medzi koreňmi.

 

 

S presádzaním úzko súvisí aj výber vhodného substrátu a kvetináča. Každý rod orchideí vyžaduje iný substrát, niektoré rody rastú dokonca bez substrátu... Najčastejšie pestované rastliny rodu phalaenopsis najlepšie prospievajú v substráte zloženého z píniovej kôry, bielej rašeliny s prímesou dreveného uhlia. V prípade, že nemáte možnosť zabezpečiť rastlinám tento špeciálny substrát, presaďte rastliny do substrátu pre orchidey. Pre orchidey sú vhodné priehľadné plastové kvetináče, ktoré sa dajú ľahko čistiť. Priehľadné kvetináče sú dôležité preto, aby mohla prebiehať koreňová fotosyntéza. Nezabudnite, že aj obaly by mali byť z priehľadného materiálu.


Žlté kvety orchideje.
Čo s orchideou po odkvitnutí?Po odkvitnutí potrebuje väčšina druhov orchideí obdobie pokoja, niektoré dlhšie, iným stačí krátke. Rastliny rodu Phalaenopsis nepotrebujú po odkvitnutí príliš výrazné obdobie pokoja. Po odkvitnutí týchto rastlín odstrihnite kvetnú stonku za tretím spiacim očkom alebo za najspodnejšom odkvitnutým kvetom. Rastliny umiestnite na chladnejšie stanovisko s teplotou cca 16°C - 18°C. Tu ich nechajte približne dva mesiace, potom by rastlina mala vyhnať postranný výhonok s kvetmi alebo nový kvetný výhon. V období pokoja orchideu nehnojte a čiastočne obmedzte zálievku. Po období pokoja opäť zvýšte teplotu a pestujte rastlinu ako obvykle.

Orchidey sú nádherné rastliny - nebojte sa ich pestovať!

Autor: Lenka Z. z tímu www.semena-rostliny.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár