Živiny a minerály - čo rastliny potrebujú

Publikované 12.01.2014

  • Živiny a minerály - čo rastliny potrebujú

Rastliny potrebujú k rastu dostatočné množstvo rôznych živín a minerálov. Stále zvyšujúce sa nároky na výnosy aj na bohatstvo kvetov núti pestovateľov dodávať živiny a minerály umelo. Spoliehať sa na samoobnovu prírodou je dnes, bohužiaľ, veľmi ťažké. Príroda dôležité prvky v pôde nestačí obnovovať dostatočne rýchlo, čo je spôsobené neustálym intenzívnym obrábaním poľnohospodárskej pôdy (záhonov). Pestovatelia môžu prírode napomôcť striedaním plodín na záhonoch a ešte lepšie prestávkou v pestovaní na určitom záhone aspoň na jednu sezónu.
Aké živiny a minerály sú pre rast rastlín najdôležitejšie?
Čo znamená skratka NPK?
Akým spôsobom potrebné živiny rastlinám dodať?

To všetko sa dozviete v tomto článku. Neváhajte a pustite sa do čítania!
Najdôležitejšie prvky potrebné pre rast rastlínRastliny potrebujú pre správny a vyvážený rast veľa živín a minerálov. Niektoré sú potrebné vo väčšom množstve, iné rastliny potrebujú len v stopovom množstve. Za najdôležitejšie prvky potrebné k rastu rastlín sú považované dusík (lat. Nitrogenium), fosfor (lat. Phosphorum) a draslík (lat. Kalium). Z prvých písmen latinských názvov týchto prvkov vznikla všeobecne známa skratka NPK. Rovnako dôležité ako prvky NPK sú vápnik (lat. Calcium), horčík (lat. Magnézium) a síra (lat. Sulphur). Rastliny ich pre svoj rast však potrebujú o niečo menej. Nepostrádateľný je aj bór (lat. Borum), meď (lat. Cuprum), železo (lat. Ferum), mangán (lat. Manganum), molybdén (lat. Molybdenum) a zinok (lat. Zincum). Tieto prvky sú pre rast potrebné iba v stopovom množstve, bez nich by rastliny zle prospievali.
N - P - K = dusík - fosfor - draslík
DusíkDusík rastliny prijímajú v zlúčeninách, najčastejšie vo forme NO3 alebo NH4+. Zlúčeniny dusíka podporujú bujný rast. Rastliny prijímajúce väčšie množstvo dusíka bujne rastú a majú veľké listy (veľké množstvo zelenej hmoty). Na druhej strane sú veľmi krehké, ľahko sa vo vetre lámu a celkovo sú menej odolné. Dusík je potrebné dodávať najmä v čase, keď rastlina vytvára zelenú hmotu, t.j. na začiatku vegetácie.


Umelé hnojivo.Dusík podporuje bujný rast zelenej hmoty.FosforFosfor rastliny prijímajú najčastejšie vo forme H2PO4. Vysoký obsah fosforu je obsiahnutý v minerálnom hnojive pod názvom superfosfát. Fosfor je dôležitý pre správny rast a vývoj kvetov. Nedostatok sa prejavuje zakrpatenosťou rastlín a menšími kvetmi.
DraslíkZlúčeniny draslíka podporujú vyzrievanie pletív posilňujú koreňový systém. Draslík je potrebný po celý rok, zvýšené dávky by mali rastliny dostať na jeseň, kedy sa pripravujú na zimu. V tomto období už nie je nutné, aby rastliny bujne rástli, avšak dôležité pre prečkanie zimy je vyzretie pletív. Preto obmedzte prísun dusíka a nahraďte ho vyššími dávkami draslíka.


Sadenice brokolice.Živiny a minerály sú základom úspechu pri pestovaní.

Vyvážené množstvo živín v hnojivách NPKDodávať rastlinám potrebné množstvo dusíka, fosforu a draslíka môže byť ťažké. Jednoduchým riešením, ako dodať rastlinám správne množstvo týchto prvkov v prijateľnej forme je použitie univerzálneho hnojiva NPK. Klasické hnojivo NPK sa používa na začiatku sezóny, aby podporilo zdravý rast rastlín. Je vhodné tiež k tzv. základnému hnojeniu pôdy. Univerzálne hnojivo NPK nie je vhodné pre rastliny citlivé na chlór (napr. kvety a plodová zelenina). Pri týchto rastlinách siahnite po hnojive určenom priamo pre tieto rastliny.


O ďalšie prvky je obohatené hnojivo NPK s guánom. Guáno je vyrábané z trusu morských vtákov a je rastlinami veľmi dobre prijímané.


Na jeseň je vhodné použiť jesennú verziu hnojivá NPK, v ktorom je pomer NPK upravený podľa špecifických požiadaviek rastlín v tomto ročnom období.


 

Živiny sú pre správny rast rastlín nesmierne dôležité, nesmie sa to s nimi však preháňať ! ! !

Akým spôsobom rastlinám dodať potrebné živiny?
Hnojív je na trhu veľké množstvo. Pestovatelia sa môžu rozhodnúť, akým spôsobom potrebné živiny svojim rastlinám dodajú. Či zvolia prírodné produkty alebo dajú prednosť priemyselne vyrábaným. V dnešnej dobe sa veľa výrobcov hnojív snaží ponúkať hnojivá pripravené na čisto prírodnej báze bez priemyselných prídavkov. Pre rastliny sú tieto hnojivá oveľa prijateľnejšie. Samozrejmosťou je aj väčšia šetrnosť k životnému prostrediu i k človeku ako ku konzumentovi výpestovanej úrody. Bezchybne vyzerajúca zelenina síce lahodí oku, ale chuť často zaostáva, nehovoriac o množstvo chemických látok obsiahnutých v týchto plodoch.


Zelenina z vlastnej záhradky.
Dodajte rastlinám na záhrade potrebné živiny a minerály. 


Spôsoby dodania potrebných živín


Spôsobov, akými dodávať potrebné živiny pre rastliny je veľa, záleží najmä na druhu použitého hnojiva. Čisto prírodné hnojivo - maštaľný hnoj sa rozhadzuje na záhony po zbere úrody a ešte pred príchodom zimy sa zaryje. Maštaľným hnojom obohaťte záhony, na ktorých budete budúcu sezónu pestovať plodiny tzv. prvej trati (veľmi náročné na množstvo živín).


Na ostatné záhony môžete použiť tzv. zelené hnojivo. Toto hnojivo je taktiež úplne prírodné, jedná sa o zarytie zelených častí rastlín do pôdy po ukončení sezóny. Ako zelené hnojivo sa najčastejšie používa repka, horčica ...


Pestovatelia, ktorí nemajú možnosť použiť úplne prírodné hnojivo, môžu vyberať zo širokej palety hnojív dostupných na trhu. Väčšina z nich nie je o nič horšia ako prírodné hnojivá. Pestovateľ si môže vybrať, aká forma hnojivá mu najviac vyhovuje. Na trhu sú dostupné hnojivá vo forme granúl, tekuté, tyčinkové, tablety  a pod. Dnes sú samozrejmosťou aj hnojivá určené pre určité skupiny rastlín, ktoré bola vyvinuté presne podľa ich požiadaviek.


Zelené hnojivo
Pozrite sa do ponuky nášho e-shopu, určite si vyberiete hnojivo, ktorým dodáte Vašim rastlinám potrebnú dávku živín a minerálov!

Autor: LenkaZ z tímu www.semená - rostliny.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár