Obľúbená bylinka ligurček

Publikované 27.01.2014

  • Obľúbená bylinka ligurček

Ligurček je vynikajúce korenie a v tradičnej českej a slovenskej kuchyni je veľmi obľúbený. Pestovanie ligurčeka na vlastnej záhradke znamená pre vás veľkú zásobu korenín, ale aj lieku na veľa ťažkostí.

 
 

 

Ako spoznáte ligurček?


Vzrast tejto rastlinky sa pohybuje od 1 m do 2 m.

 

Ide o rastlinu s hrubým podzemkom a dlhými koreňmi. Byle ligurčeka sú priame, hrubé, duté a oblé. Listy tvoria lemované zelené pošvy a kvetenstvo tvorí okolík skladajúci sa z 12 až 20 okolíkov. Kvety obojaké a lúčovité.

 

Plodom ligurčeka je žltohnedá, elipsoidná hladká dvojnažka a kvitne od júlado augusta.


Rastlina ligurčeka.


Využitie


Pestuje sa na záhradkách ako korenie do kuchyne. Na prípravu pokrmov sa používajú všetky časti ligurčeka. Listy prevažne ako korenie do polievok, omáčok, šalátov, či na pečenie a plody sa využívajú na nakladanie zeleniny.
 

 

Je súčasťou čajových zmesí, pretože pôsobí silne močopudne a ligurček je tiež dobrý na odstraňovanie plynatosti a zlepšuje trávenie.
 

 

Ligurček ako "Maggi"


Ligurček je známy ako silne aromatická rastlina a preto sa o ňom hovorí ako o "zelenom maggi".mladé lístky majú silnú vôňu a pri príprave napr. zemiakovej polievky, či zeleninových polievok stačí ho pridať len štipku.

 
 

Okrem polievok sa tiež pridáva do omáčok, k duseným mäsám, ale je možné ho pridať aj do mletého mäsa, či marinád na grilovanie.


 

Ligurček sa dá skombinovať s nespočetným množstvom pokrmov, všetko záleží na bujnej fantázii kuchárky, či kuchára.


Listy ligurčeka.
Pestovanie ligurčeka

 

Najrýchlejší spôsob, ako vypestovať doma ligurček, je z darovaných koreňových pukov. Keďže rastlina ligurčeka dorastá do veľkej výšky, je vhodné vymedziť rastline dostatočný priestor.
 

 

Semená je možné vysiať v 2 obdobiach, a to najskôr v období marca až apríla, prípadne koncom leta v auguste až septembri, prípadne do konca októbra. Semená potrebujú tridsaťcentimetrovú hĺbku a riadky by mali byť šesťdesiat centimetrov od seba.


Okolík vyrastajúci z rastlinky liberčeka.


Rastlina ligurčeka veľmi pomaly klíči, akonáhle rastliny dorastú do výšky cca 10 cm, preriedia sa na pätnásťcentimetrovú vzdialenosť. Vtedy je možné mladý ligurček vysadiť na trvalé stanovište.

 
 

Ligurček ako liečivo


V dnešnej modernej dobe sa ligurček používa na liečbu. Nielen, že sa listy pridávajú do pokrmov a podporujú chuť do jedla, ale tiež zlepšuje trávenie a potláča nadúvanie. Dobrý vplyv má aj na žlčník a to tak, že rozpúšťa žlčové i obličkové kamene.


 

Pri liečbe problémov so žalúdkom sa odporúča výluh zo semien ligurčeka, môže sa pridať trochu medu. Čaj s čerstvých alebo sušených listov podporuje tiež krvný obeh.


Semena ligurčeka. 

TIP: Ligurček nie je vhodný pre ľudí s vážnym postihnutím obličiek.

 


 

Ideálne obdobie pre zber listov je koniec júna a začiatok júla. Sušenie môže prebiehať v tieni alebo sa listy dajú nasekať na drobno a zamraziť. V takom prípade budete mať bohatú zásobu ligurčeka na zimné mesiace. Čerstvý ligurček je vhodné uchovávať v pohári s vodou, aby nezvädol. Takto Vám prevonia celú kuchyňu.Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-rostliny.cz
 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár