Kopy lístia záhrade nepristanú! 5 tipov ako ich využiť.

Publikované 02.12.2016

  • Kopy lístia záhrade nepristanú! 5 tipov ako ich využiť.

Koniec novembra je za dverami, ale hromady lístia stále pribúdajú. Nechať ich ležať ladom oku nelahodí. A vaša milovaná záhrada? Tá sa pod tlejúcimi lístím nemilosrdne dusí! Preto vám prinášame tipy, ako nekonečné kopy čo najefektívnejšie zužitkovať!

Ako prvú vec je potrebné  napadané lístie zhrabať na kôpky. Hrabanie lístia nielenže prospeje vašej kondícii, ale aj vášmu trávniku! Nemusíte hrabať o stošesť, radšej zľahka a priebežne. Lístie tým nezahnije a nesplesnivie a tak nezničí váš milovaný trávnatý porast.


Existuje celý rad možností, ako na to. My preferujeme overenú klasiku - hrable rôzneho druhu!šetrné k prírodeprimerane účinné. Ponechať drobné zvyšky lístia na tráve má totiž svoje výhody. Tlejúce organické látky trávnik prirodzene kypria a dodávajú mu tak živiny. Na rozdiel od takého vysávača na lístie, ktorý je v tomto ohľade úplne nekompromisný!

Ak by ste nechali trávnik len tak, bolo by na neho organických látok priveľa a naopak začal by hniť. Preto hrabte, ale s mierou!
 
 

A ČO POTOM?  ČO ĎALEJ S LÍSTÍM? 


1.Kompostovať


Lístie sa výborne hodí do kompostu, pretože napomáha rozkladu. Dajte si však pozor na to, ktoré listy pochádzajú zo stromov napadnutých škodcami, prípadne na tie, ktoré ste nedávno chemicky ošetrovali. Čo sa týka orechových listov, rozkladu sa neoblomne bránia, preto ich z kompostu tiež vynechajte!

2. Izolovať

Pre krehké rastliny ako sú napríklad skalničky a vo všeobecnosti pre všetky trvalky, kríky a aj korene stromov môže lístie poslúžiť ako prírodná izolácia a prirodzená ochrana pred mrazíkmi. Aby vietor lístie neodvial  a aby sme ich nemuseli opäť hrabať, naukladajte na vrstvu lístia aj pár vetvičiek, ktoré ich zaťažia a zároveň nebudú dusiť.


3. Dať do zberu

Ak už neviete čo s lístím robiť, vezmite hromady lístia do zberu alebo kdekoľvek inde, kde prijímajú bioodpad, oni už si s nimi poradia!


4. Kúriť

V tomto prípade rozhodne nemáme na mysli páliť lístie na záhrade, ale pekne v pohodlí domova  v krbe! Suché lístie, ktoré ľahko horí vám padne vhod na podpaľovanie.


5. Dekorovať


V neposlednom rade je možné lístie zo záhrady presunúť napríklad do obývačky. Nie však celú kopu, pochopiteľne. Pár farebných lístkov sa môžu vynímať ako pekná, prírodná dekorácia. 


ČO S LÍSTÍM ROZHODNE NEROBIŤ? 
 

NEPÁLIŤ!
 

Nevyhadzovať  medzi odpadky do smetných košov!


Nehádzať cez plot susedom! 
Text:  Adela Rychtáriková z tímu www.pestik.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semna-osiva.sk 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

O čom sa písalo

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár