Citlivé ihličnany: Ako ich zazimovať?

Publikované 09.12.2016

  • Citlivé ihličnany: Ako ich zazimovať?

Môže sa vám na prvý pohľad zdať, že ihličnany a kríky prežijú aj tú najtuhšiu zimu. Ale aj medzi týmito "tvrďasmi" odolnými voči mrazu sa nájdu také, ktoré potrebujú vašu pomoc, aby sa počas chladných mesiacov nezlomili! Obzvlášť chúlostivé a citlivé na zimu sú mladé stromy a kríky. Medzi citlivé radíme aj všetky stĺpovité ihličnany pretiahnutého tvaru.
 

V zimnom období sa teplota pôdy zníži aj pod bod mrazu. Z tohto dôvodu najmä ihličnaté stromy nemôžu prijímať množstvo vody, na ktoré sú bežne zvyknuté. Zároveň strácajú vodu prirodzeným odparovaním z povrchu ihličia. Pôsobením mrazu a pod vrstvami snehu sa tak ľahko zlomia. Obzvlášť lámavémladé stromčeky, kríky a aj ihličnany pretiahnutých tvarov. Tie sú najviac náchylné k tomu, aby sa  vyvrátili alebo zlomili. 

Ako im teda pomôcť, aby sa počas chladných mesiacov nepoškodili  a v prebudili sa na jar v plnej sile?

ZAKRYTÉ KORENE

Jedným z možných riešení, ako svojim ihličnanom môžete zachrániť  život, je skoré zakrytie koreňov. Začiatok decembra je na to ideálnym obdobím. Vhodné je použiť akýkoľvek prírodný materiál počnúc lístím,ktorého máte iste hromady, cez slamu, rašelinu, zeminu až po čečinu. Takáto starostlivosť v zásade platí dvojnásobne v období mrazov bez sprievodnej snehovej pokrývky. Rovnako ako pri všetkých kríkoch ako i mladých stromčekoch, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť!

ZABRÁŇTE SLNKU, ZABRÁŇTE VETRU!

Nielen mráz a vietor dokáže potrápiť. Ihličnaté stromy potrebujú aj ochranu pred slnkom. Preventívne opatrenia sú prvoradé,  a to výsadba v tieni iného listnatého stromu. Po jesenných úpravách sa môže stať, že pôvodný ochranca už svoje miesto dávno nezastáva. V takom prípade dobre poslúži postavená umelá zástena – napr. natiahnuté plátno alebo sieť. Ochráni  ihličnany pred zimným slnkom, ako aj pred vetrom. Pomocou jednoduchej zásteny vyhráte boj hneď s dvoma živlami naraz!

LEN ICH PEKNE ZVIAŽTE

Pod ťarchou snehových nánosov a pôsobením vetra sa vetvičky, ale často aj celé stromčeky, hlavne mladých ihličnanov vychyľujú. Ak nechcete, aby sa úplne zlomili, musíte ich zviazať. V tomto prípade vám za trochu neslobody poďakujú, nebojte sa! Je hneď niekoľko variant ako na to. Najjednoduchšie je použiť špeciálne návleky vyrobené zo sieťoviny, ktoré sa na stromček jednoducho nasadia. Rovnako dobre však poslúži akýkoľvek povraz.  Zvolíme také materiály, ktoré nepoškodia vetvy stromčekov. Použitie akýchkoľvek nepriedušných fólií, drôtov a pod. je nevhodné, predsa nechcete stromček udusiť! Namiesto toho skúste radšej použiť vrecovinu a pri omotávaní zachovávajte pravidelné rozostupy.

ZBAVTE SA SNEHU

Pravidelným odstraňovaním snehu predchádzate záťaži, ktorú by vaše ihličnany museli znášať. Práve sneh je jedným z činiteľov, ktorý môže poškodiť konáre alebo dokonca celý strom vyvrátiť. Ideálne je zľahka zmiesť sneh buď zmetákom alebo jemne pomocou hrablí.

ZABRÁŇTE PRÍSTUPU ZVIERAT

Máte radi zvieratá, ale aj svoje okrasné stromčeky? Zabráňte nevzhľadným ohryzeným ihličnanom včasným oplotením pozemku. A čo sa týka  hladných zvierat, vytvorte im krmelec a pravidelne ich kŕmte tam.

Potom bude všetko tak, ako má byť!


Text: Adela Rychtáriková z tímu www.pestik.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-osiva.sk 

 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár