So zázvorom to nezvoráte

Publikované 05.04.2017

  • So zázvorom to nezvoráte

Na záhrade doznieva koniec zimy a vy nechcete zaháľať a máte chuť práve teraz záhradníčiť? Čo si takto doma vypestovať vlastné nekonečné zásoby zázvoru? Tento malý exotický zázrak má nielen univerzálne využitie v kuchyni, ale aj overené pozitívne účinky na zdravie v zime, či na jar a pekne zahreje. Nebojte sa, s radami od nás to so zázvorom zaručene nezvoráte!

 

Čo budete potrebovať?

Semienka zázvoru alebo čerstvý zázvor s púčikmi, substrát, rašelinukvetináč.

 

Ako na to?

1. Vykúpte ho cez noc

Ak chcete použiť kúpený zázvor, najlepšie urobíte, ak ho ešte pred samotným zasadením namočíte cez noc do teplej vody. Tak ho zbavíte všemožných nečistôt a škodlivín. Zázvor má predsa zdraviu prospievať a nie naopak! Ba čo viac, zbavíte ho aj látok zabraňujúcich klíčeniu, ktoré bežne kupovaný zázvor obsahuje. Po takomto kúpeli vám bude klíčiť jedna radosť. V prípade, ak máte semienka, tak hurá rovno na krok č. 2!


2. Ako mu usteliete, tak vám porastie


Aby vám zázvor pekne rástol, potrebujete mu nachystať výživnú pôdu. Tak šup so substrátom a rašelinou do kvetináča! Čo sa týka jeho veľkosti, majte na pamäti, aby mal zázvor dostatok priestoru, čo si budeme neskôr hovoriť, tento koreň rastie do šírky...


3. Uložte a rozlúčte sa

Teraz prichádza na rad smutná chvíľka, kedy svojmu zázvoru poviete zbohom (nie však na dlho) ... Nasypte semienka alebo vložte kúsok zázvoru do kvetináča a potom ho zasypte. Nezabudnite, že zelené púčiky musia smerovať hore a musia byť viditeľné aj po zakrytí. Nezúfajte, o chvíľku vám vyrastie nový zázvor a nielen jeden!


4. Doprajte mu tekutiny a slniečko

Voda a slnko, túto blahodárnu kombináciu bezpochyby ocení  aj zázvor. Kvetináč nemusíte umiestniť priamo na najslnečnejšie miesto v dome, ale hlavne mu bude doprajte  teplo. Pravidelne ho zalievajte a uvidíte, že sa mu bude dariť!


5. Vyklíčia či nevyklíčia?

 

Až po pár týždňoch uvidíte nové naklíčené púčiky, čo je dobré znamenie. Tak to hlavne nevzdávajte a pokračujte v starostlivosti oň, teda zalievanie ho aj naďalej. Trpezlivosť nielen ruže, ale aj zázvor prináša!

6. Žnite malé zázvorčatá  a "recyklujte"

Už po uplynutí zhruba 3 mesiacov budete zbierať prvé kúsky! Stačí len odhrnúť časť zeminy, odrezať kúsok koreňa - zázvoru a zvyšok opäť prikryť. S týmto prístupom vám bude rásť  zázvor donekonečna! No nie je to skvelé? Ak vás však toto nekonečno skôr ako fascinuje, desí, stačí si počkať zhruba 10 mesiacov a vybrať zázvor ako celý koreň.

Tipy na konzumáciu alebo keď ste vypestovali zázvor, čo s ním:

  • pripravte si čaj proti nachladnutiu, chrípke a iným neduhom
  • použite ako korenie do perníka, sušienok a iného sladkého pečiva
  • dochuťte  ním a odľahčite pokrmy z mäsaText: Adela Rychtáriková z tímu www.pestik.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-osiva.sk


 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár