Izbové rastliny nevyžadujú cez zimu perinu, ale...

Publikované 12.04.2017

  • Izbové rastliny nevyžadujú cez zimu perinu, ale...

Izbové rastliny nie sú počas zimných mesiacov vystavené chladu, napriek tomu vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Prinášame vám tipy, ako sa o domáce krásky postarať tak, aby za žiadnych okolností nechradli!
 

Hoci sú izbové rastliny doma zatvorené a zimné obdobie je pre väčšinu z nich obdobím vegetačného pokoja, môžu na nich mrazivé mesiace zanechať stopy. Ak dodržíte nasledujúce rady, vaše rastliny porastú naďalej do krásy.

 

Nadosah slnečným lúčom 

Rovnako ako vy, aj vaša izbová kráska potrebuje k svojmu životu  slnečné lúče. Bez slnka totiž zvädne! V zimnom období je intenzita a dĺžka slnečného svetla o niečo nižšia ako väčšina izbových rastlín potrebuje, preto je dôležité priblížiť  sa slnečným lúčom čo najviac. Najlepšie urobíte, keď svoju izbovú rastlinku presuniete čo najbližšie k oknu. Najlepšie sa jej bude dariť na južnej strane, tam jej bude pekne teplučko! Aby nič nebránilo prechodu slnečných lúčov, neschovávajte ju za žalúzie, či závesy. Len sa pekne pochváľ te, ukážte ju svetu na obdiv!


Koniec koncov, nebolo by na čase zase sa raz prekonať a pustiť sa do umývania okien? (Čisté okná= viac svetla ...)


Zalievať, ale neprelievať


V zime síce izbové rastliny po vode toľko neprahnú, napriek tomu ju potrebujú. S ničím sa však nemá preháňať, tak to ani so zalievaním nepreháňajte. Zalievať, ale neprelievať - toho sa držte! Najlepšie urobíte, keď rastlinám dodáte vodu až vtedy, keď bude vrchná vrstva ich pôdy na pohmat skutočne suchá. Hold izbové rastlinky  vo vode plávať nechcú!


A čo tak rozprašovač s vodou? Decentným postrekom listov zbavíte rastliny nečistôt a ony tak budú prijímať viac slnečného svetla. A to predsa za to stojí!


Teplo v zime? Zima v teple?


Nie je nič lepšie, ako rozpálené kúrenie, keď za oknami mrzne? Nie však pre vaše obľúbené izbové rastliny! Vyvarujte sa tomu, aby boli rastliny príliš blízko tepelného zdroja. Teplý vzduch vanúci z kúrenia ich totiž pomaly, ale isto ničí. Opadané lístie v zime? To je proti prírode!


Zároveň nevystavujte izbové rastliny intenzívnemu vetraniu. Dodržiavajte  primeranú vzdialenosť od balkónov a okien, ktoré pravidelne používate na prísun čerstvého vzduchu! Ak sa chystáte kúpiť novú rastlinku, nezabudnite, že by mala byť dostatočne zabalená, ideálne v papieri a následne v taške, aby  počas cesty, keď je vystavená teplotným výkyvom nezmrzla.


Nedajú Tí v zime izbové rastliny pokoj?


Je  preukázané, že izbové rastliny interiér nielen zútulnia, ale zlepšia aj našu náladu, ktorá môže byť často pod bodom mrazu, hlavne vtedy keď vonku stále vládne nekonečná zima. Trochu starostlivosti o zeleň sa vám predsa len oplatí.


Starostlivosťou o izbové rastliny zaženie aj zimný splín!Text: Adela Rychtáriková z tímu www.pestik.cz
Preklad: Lívia Uličianska z tímu www.semena-osiva.sk 

Sleduj na Facebooku, Twitteru, Google Plus

Tip: Diskutuj s ostatními ve fóru o pěstování

KOMENTÁRE

Zatiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Pridať komentár