Citlivka stydlivá ( Mimosa pudica ) 7 semien

Citlivka obyčajná je niekoľkoročný ker, ktorý pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky. Rastlinka citlivky vykonáva mimovoľný pohyb, ktorý jej umožňuje jej hydraulický systém. Aj ľahký dotyk ľudskej ruky na okraj listu spôsobí preskupenie vody v bunkách rastlinky, čo spôsobí, že sa list pohne a zmení svoj tvar. Navonok to vyzerá, akoby po dotyku inštinktívne stiahla listy k sebe.

Koupit na Pěstík.cz

Citlivka obyčajná (Mimosa pudica)

Citlivka obyčajná je niekoľkoročný ker, ktorý pochádza zo Severnej a Južnej Ameriky. Rastlinka citlivky vykonáva mimovoľný pohyb, ktorý jej umožňuje jej hydraulický systém. Aj ľahký dotyk ľudskej ruky na okraj listu spôsobí preskupenie vody v bunkách rastlinky, čo spôsobí, že sa list pohne a zmení svoj tvar. Navonok to vyzerá, akoby po dotyku inštinktívne stiahla listy k sebe. Podobne reaguje aj na vietor alebo prievan. Tento pohyb citlivka vykonáva aj večer pri stmievaní. Ide o jednu z najrýchlejších reakcií medzi rastlinami, ktorú by jej mohli závidieť aj niektoré mäsožravé druhy rastlín. Táto výnimočná rastlina, priam rarita medzi rastlinami, nie je veľmi náročná na pestovanie, preto si ju skúste vypestovať aj u vás doma.
Citlivku pestujeme zo semien, ktoré vysádzame už vo februári. Ide o izbovú rastlinu, ktorú môžeme umiestniť aj do exteriéru, keď teplota vzduchu dosiahne 23 - 25  ̊C. Darí sa jej v priepustnej pôde na slnečnom mieste, ale aj v skleníkoch alebo zimných záhradách. Vyrastá do výšky 30 - 70 cm. Má rada vlhko, preto ju pravidelne rosíme a na pôdu umiestňujeme kamienky, aby bola pôda v kvetináči stále vlhká. Vytvára drobné fialové kvety, ktoré kvitnú od mája do septmebra. Jej plody sú pokrútené struky posiate tŕňami . Niekoľkoročná rastlina nie je už taká pekná, preto si túto elegantnú a efektnú rastlinku zasaďte a vypestujte každý rok z nových semienok.

  • Náročnosť na svetlo slnko
    Od semienka po kosačku. Pěstík.cz