Bazalka širokolistá

Bazalka širokolistá vytvára husté olistenie a má veľmi intenzívnu chuť. Kvitne od júna do septembra. Používa sa do šalátov, polievok, k pokrmom zo zeleniny, mäsa a paradajok. Zvyšuje krvný tlak a prospieva aj žalúdku. Pôsobí tiež protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny a má protikŕčový účinok pri chronickej bronchitíde s výrazným kašľom.

Koupit na Pěstík.cz

Bazalka širokolistá

Táto veľkolistá odroda vytvára husté olistenie a má veľmi intenzívnu chuť. Je to nenáročná rastlina na pestovanie, preto je veľmi vhodná na pestovanie v interiéri. Obľubuje teplé slnečné stanovištia chránené pred mrazom a vetrom. Kvitne od júna do septembra. Rastline vyhovuje kyprá, nie príliš suchá pôda bohatá na živiny a slnečné stanovište. Klíči približne o 10 až 14 dní. Zbiera sa koreň i s podzemkom, prípadne i vňať, listy, kvety a plody. Pre ďalšie využitie rastlinu opatrne sušíme pri teplote 35 °C v tenkých vrstvách. Používa sa do šalátov, polievok, k pokrmom zo zeleniny, mäsa a paradajok. Zvyšuje krvný tlak a prospieva aj žalúdku. Priaznivý účinok má bazalka i pri nadmernom tvorení plynov, t. j. nadúvaní. Účinkuje i protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny, má protikŕčový účinok pri chronickej bronchitíde s výrazným kašľom. Výška rastliny 20 - 50 cm. Po výseve nezakrývajte zeminou, iba stlačte a udržiavajte vlhkosť. Je to jednoročná rastlina.

  • Náročnosť na svetlo slnko
    Kiepenkerl je nemeckým výrobcom osív najvyššej kvality. Na trhu osív, rastlín a záhradných potrieb sa vyskytuje už od roku 1925. Spoločnosť si zakladá meno na pevnom dodžení kvality osiva.