Slnečnica ročná Snack

Tento druh slnečnice ročnej sa pestuje pre semená. Tieto  semená sú veľké a krehké, výborne chutia. Konzumujú sa čerstvé alebo ľahko opražené. Aj táto slnečnica dorastá do výšky okolo 2 metrov.

Koupit na Pěstík.cz

5696

Slnečnica ročná (Helianthus annuus)

Slnečnica ročná je, ako už hovorí aj jej označenie, jednoročná rastlina. Výška rastliny je okolo 2 metrov. Semená vysievame priamo na stanovište do riadkov alebo do hniezd a zahrneme vrstvou zeminy s hrúbkou asi 2 cm. Semená treba chrániť pred vtákmi. Slnečnica má rada výdatné pôdy bohaté na živiny a slnečné stanovište. Slnečnica nekvitne len jedným kvetom, ako by sa mohlo zdať, kvet je v skutočnosti zložený z viacerých kvetov nahromadených vedľa seba. Jedno kvetenstvo obsahuje dva druhy kvetov - výrazné jazykovité kvety lemujúce okrajovú časť úboru. Tieto kvety majú najčastejšie žltú farbu, môžu byť aj oranžovo či hnedo sfarbené. Sú však iba sterilné a ich hlavnou funkciou je prilákanie opeľovačov. Druhé, rúrkovité kvety, sa nachádzajú vo vnútornej časti úboru. Z rúrkovitých kvetov sa po opelení vyvinú plody označované ako slnečnicové semienka. V skutočnosti nejde o semienka, pretože tie sú ukryté v tvrdom nepožívateľnom púzdre. Jednotlivé kvetné úbory dosahujú v priemere od 10 do zhruba 40 cm.


  • Náročnosť na svetlo slnko
    Kiepenkerl je nemeckým výrobcom osív najvyššej kvality. Na trhu osív, rastlín a záhradných potrieb sa vyskytuje už od roku 1925. Spoločnosť si zakladá meno na pevnom dodžení kvality osiva.